رک سرور اچ پی در برابر زلزله

مقاوم سازی رک سرور اچ پی در مقابل زلزله

رک سرور hp

رک های سرور مقاوم در برابر زلزله: چه ویژگی هایی در مورد آنها وجود دارد؟

کابینت های سرور مقاوم در برابر زلزله معمولاً در مناطقی با فعالیت لرزه ای بالا استفاده می شود، جایی که زلزله می تواند به تجهیزات آسیب برساند یا باعث خرابی سیستم شود. آنها سازه های مقاوم در برابر لرزش هستند که قادر به مقاومت در برابر ضربه های شدید و تغییرات ناگهانی بار هستند که می توانند عملکرد سرورها و سیستم های مرتبط را در شرایط بحرانی حفظ کنند.

خطر اصلی برای مرکز داده در زلزله:
تنها بخشی از خطر مرتبط با زلزله این است که تجهیزات فناوری اطلاعات ممکن است از کار بیفتند. یک خطر جدی تر این است که چگونه بر مشتریان مرکز داده و برنامه های کاربردی در حال اجرا تأثیر می گذارد. اساساً، مراکز داده قدرت محاسباتی را ارائه می دهند که به سادگی با خرید تجهیزات افزایش می یابد، اما اطمینان از عملکرد بدون وقفه نیاز به برنامه ریزی زیرساخت پیچیده تری دارد. از دست دادن 5 درصد تجهیزات به دلیل زلزله حتی ممکن است برای مشتریان غیرقابل توجه باشد، اگر داده های آنها در جای دیگری تکرار شود و پیکربندی مقاوم در برابر خطا پیکربندی شود. اما زمان خرابی بیشترین تأثیر را روی مشتریان دارد، به خصوص اگر کسب و کار مشتری به طور مداوم در حال اجرا باشد.


استانداردهای NEBS Seismic Zone 4 و GR-63-CORE
استاندارد سیستم تجهیزات شبکه (NEBS) چگونگی مقاومت محصولات تولید کنندگان در شرایط سخت را تعریف می کند. در دهه 1970 برای دفتر مرکزی شرکت اپراتور منطقه ای بل ایجاد شد.

زمین لرزه ها به دو ناحیه کم خطر و پرخطر تقسیم می شوند که بر حسب «شتاب زمین» اندازه گیری می شوند. هر چه منطقه بالاتر باشد، خطر آسیب احتمالی به اموال بیشتر است. اگر مرکز داده در یک منطقه پرخطر واقع شده باشد، نه تنها رک ها باید با استاندارد NEBS مطابقت داشته باشند، بلکه زیرساخت نیز باید معیارهای مشخص شده را داشته باشد.

الزامات Telcordia NEBS: حفاظت فیزیکی اقدامات لازم برای مطابقت با استاندارد را به تفصیل شرح می دهد. رک های سرور در این مورد تنها بخش کوچکی از معیارهای مورد نیاز برای مطابقت با استاندارد NEBS هستند. در اینجا چند نمونه از مواردی که شرکت ها باید به آن توجه کنند آورده شده است:

 • ایمنی آتش
 • دما و رطوبت
 • محافظت در برابر ضربه، لرزش و زلزله
 • محتوای مواد مضر در هوا
 • سطح نویز تولید شده توسط تجهیزات
 • بار کف تولید شده توسط تجهیزات

GR-63-CORE استانداردی است که توسط مؤسسه ارتباطات آمریکا (ATIS) برای ارزیابی پایداری سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی در برابر اثرات بارهای لرزه ای ایجاد شده است. برای ارزیابی پایداری زیرساخت های مخابراتی در مناطق با فعالیت لرزه ای بالا استفاده می شود. این استاندارد تاثیر اجزای افقی و عمودی بارهای لرزه ای بر تجهیزات را در نظر می گیرد.

در زمان زلزله چه مشکلاتی در رک های سرور  بوجود می آید
انواع مختلفی از تغییر شکل ها در عناصر کابینت سرور رخ می دهد که شامل خمیدگی، پیچش، کشش و فشرده سازی می شود. در عین حال، هر دو بار توزیع شده و متمرکز در مزارع عمل می کنند که می تواند منجر به آسیب به قطعات سازه ای و حتی فروریختن کابینت شود.

بردارهای بار در هنگام زلزله نیز می تواند متفاوت باشد و به نسبت توزیع جرم در داخل کابینت، ابعاد کلی و ارتفاع محل آن بستگی دارد. معمولاً بردارهای بار به صورت افقی و عمودی هدایت می شوند، اما می توانند در جهت های دیگر نیز باشند.

تفاوت ساختاری بین  رک های سرور  معمولی و مقاوم در برابر لرزه چیست؟
برای دستیابی به پایداری لرزه ای کابینت سرور، کافی است کابینت در حین بارهای مورد آزمایش تغییر شکل ندهد. روش‌های گران‌تری مانند نصب بر روی یاتاقان‌ها نیز وجود دارد، اما این به طور کلی در مورد طراحی طبقات مرکز داده صدق می‌کند و این موضوع مقاله دیگری است. برای افزایش صلبیت کابینت سرور معمولا از روش های زیر استفاده می شود:

 

 

 

 • افزایش استحکام سازه به دلیل ضخامت دیوارها و قاب.
  1. استفاده از سیستم های بست تقویت شده - چنین سیستم هایی تثبیت قابل اعتماد کابینت را به کف و دیوارهای مرکز داده تضمین می کنند.
  2. بهینه سازی توزیع بار در داخل کابینت - این امر با نصب سخت کننده های مورب مخصوص برای کاهش بارهای دینامیکی قابل دستیابی است.
  3. توزیع تجهیزات در داخل کابینت به گونه ای است که مرکز ثقل نزدیک ترین قسمت به قسمت پایین بدنه باشد که این امر باعث می شود تا در مواقع زلزله موقعیت پایدارتر کابینت تضمین شود. به عنوان یک قاعده، محفظه های UPS و باتری در پایین، سپس ذخیره سازی، سرورهای بالا و سوئیچ ها و پچ پنل ها در قسمت بالایی نصب می شوند.
  4. کابینت های سرور مقاوم در برابر زلزله به صورت مونتاژی تحویل داده می شوند، زیرا معمولا دارای قاب جوشی هستند.

نحوه تست  رک های سرور  مقاوم در برابر زلزله
در طول آزمایشات، کابینت تا حداکثر ظرفیت خود بارگذاری می شود و روی میز ارتعاشی که زلزله را شبیه سازی می کند، نصب می شود و لرزش در سه جهت (در یک جهت در یک زمان) با سطوح شدت متفاوت معادل زلزله در یک منطقه لرزه ای خاص ایجاد می شود.