نماد اعتماد

NAS در مقابل سرور

NAS در مقابل سرور: کدام یک برای شما مناسب است؟

NAS در مقابل سرور: کدام یک برای شما مناسب است؟

ذخیره سازی داده ها بخش حیاتی هر سازمانی است زیرا توزیع سریع و ایمن داده ها از اطلاعات حیاتی کسب و کار ضروری است. NAS (Storage متصل به شبکه) و سرور ذخیره سازی دو گزینه اصلی ذخیره سازی برای دسترسی، ذخیره سازی و اشتراک گذاری داده ها هستند.

NAS در مقابل سرور، چه تفاوتی دارد و کدام یک برای شما مناسب است؟

NAS - هارد دیسکی که به شبکه متصل است
NAS
یک معماری ذخیره سازی دسترسی در سطح فایل است که به یک شبکه متصل است که چندین کاربر و دستگاه های مشتری ناهمگن را قادر می سازد تا داده ها را از ظرفیت دیسک متمرکز بازیابی کنند. مستقیماً به یک سوئیچ اترنت متصل به سرورها متصل می شود. بنابراین، کاربران در یک شبکه محلی (LAN) می توانند از طریق یک اتصال اترنت استاندارد، به ذخیره سازی مشترک از NAS دسترسی داشته باشند.

بر خلاف هارد دیسک‌های خارجی سنتی، دستگاه‌های NAS معمولاً نوعی سیستم‌عامل داخلی دارند که عملکردهای نرم‌افزاری مانند پخش جریانی رسانه بومی، پخش جریان چاپگر یا ذخیره‌سازی متصل از راه دور را اضافه می‌کند.

سرور - سخت افزار با امنیت بالا با فایروال داخلی

سرور یک سخت افزار با کارایی بالا است که برای پردازش درخواست ها و ارائه داده ها به رایانه های دیگر از طریق شبکه محلی یا اینترنت طراحی شده است.  hp سرور اینترنت معمولاً با حافظه پردازشی و ظرفیت ذخیره سازی اضافی برای رسیدگی به کاربران و درخواست های انبوه پیکربندی می شود.

سرورها را می توان بر اساس چهار استاندارد مختلف به انواع مختلف طبقه بندی کرد، از جمله فاکتور فرم سرور، معماری مجموعه دستورالعمل، کمیت پردازنده و انواع کاربرد. به عنوان مثال، بر اساس فاکتور فرم سرور، سرورها را می توان به رک تقسیم کرد

NAS در مقابل سرور: تفاوت چیست؟

اگرچه NAS و سرور شباهت‌هایی در اشتراک‌گذاری فایل‌ها بین دستگاه‌های موجود در شبکه دارند، اما از برخی جهات با یکدیگر تفاوت دارند.

    • عملکرد: یک سرور را می توان برای انجام عملکردهای مختلفی پیکربندی کرد، مانند کار کردن به عنوان سرور فایل، سرور چاپ، سرور پایگاه داده برنامه، سرور وب و غیره. برخی از سرورها حتی می توانند چندین عملکرد را یکپارچه کنند. با این حال، به عنوان یک سرور ذخیره سازی داده، NAS چندین عملکرد مانند یک سرور را ارائه نمی دهد که وظیفه اصلی آن ذخیره سازی داده است.
    • قیمت: در مقایسه با NAS، سرورها به قدرت بیشتری نیاز دارند و گرانتر هستند. علاوه بر این، سیستم‌عامل‌های سرور اغلب از شرکت‌ها می‌خواهند مجوز سرور را خریداری کنند که این نیز هزینه است.
    • پیکربندی: به دلیل تطبیق پذیری، سرورها نیاز به پیکربندی دارند و به تراشه های پردازشگر سریع، رم سرور بیشتر و فضای دیسک داخلی کافی نیاز دارند. به این ترتیب، سرورها بهتر می توانند نیازهای کاربران نهایی برای تهیه برنامه را برآورده کنند. در مقابل، توابع NAS نسبتا ساده هستند، که تقاضای زیادی برای پیکربندی ندارند.
    • اتصال: متفاوت از سرورهایی که همیشه به آرایه های دیسک متصل هستند، NAS معمولاً به صورت مستقل کار می کند و به ندرت به ماشین های دیگر متصل می شود.
    • کارایی: وقتی صحبت از کارایی ذخیره سازی می شود، NAS بهتر از سرورها کار می کند زیرا اچ معماری سخت افزاری و نرم افزاری سیستم را بهینه می کند. با NAS، داده‌ها را می‌توان مستقیماً بین مشتری و دستگاه ذخیره‌سازی به جای از طریق RAM سرور منتقل کرد، که سرعت پاسخ و پهنای باند سریع‌تری را متوجه می‌شود.

NAS در مقابل سرور: کدام یک برای شما مناسب است؟

موضوع NAS در مقابل سرور بارها در انجمن ها مورد بحث قرار گرفته است. هم دستگاه‌های NAS و هم سرورها راهی عالی برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها در بین دستگاه‌های موجود در شبکه ارائه می‌کنند. هنگام انتخاب بین NAS در مقابل سرور، باید جنبه های زیر را در نظر بگیرید تا تصمیم بگیرید کدام یک برای نیازهای شما مناسب تر است.

هزینه
بودجه شما اساسی ترین عاملی است که باید در نظر بگیرید زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، یک سرور بسیار گرانتر از یک دستگاه NAS است. جدا از قیمت خود تجهیزات، هزینه سرور نیز ممکن است مصرف انرژی بیشتر، هزینه های خنک کننده بیشتر و همچنین هزینه مجوز سرور را پوشش دهد.

فضا
یک سرور بسیار بزرگتر از یک دستگاه NAS است بنابراین سرور برای برنامه های اداری که فضای محدودی دارند مناسب نیست. در مقابل، دستگاه‌های NAS قابل حمل و جابه‌جایی آسان هستند به طوری که می‌توان آنها را به یک روتر یا سوئیچ در مشاغل کوچک و متوسط (SMB) متصل کرد.

امنیت
NAS داده‌های مبتنی بر فایل را پردازش می‌کند و ممکن است با یک فضای نام جهانی برای اشتراک‌گذاری داده‌ها در شبکه‌های محلی کار کند، بنابراین امنیت بر روی ابرها وجود ندارد. علاوه بر این، دستگاه های NAS در برابر عوامل محیطی حساس هستند و به راحتی قابل برداشت و سرقت هستند. برعکس، سرورها دارای زیرساخت های امنیتی بالاتر با فایروال های داخلی برای محافظت از داده های کسب و کار شما هستند.

مقیاس پذیری
مقیاس پذیری یک محرک اصلی هنگام ایجاد گزینه های ذخیره سازی داده های شما بین NAS در مقابل سرور است. دستگاه های NAS بسیار مقیاس پذیر نیستند زیرا شما به قفس درایو NAS محدود هستید. در مقابل، معماری شبکه سرور، مدیران را قادر می‌سازد تا ظرفیت شبکه را در پیکربندی‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر مقیاس کنند. بنابراین، اگر قصد دارید تعداد زیادی برنامه را نصب کنید و تقریباً همه چیز را سفارشی کنید، سرورها انتخاب بهتری خواهند بود.

خلاصه
NAS در مقابل سرور: کدام یک برای شما مناسب است؟

ذخیره و پشتیبان‌گیری از داده‌های خود با استفاده از یک سرور یا یک دستگاه NAS به میزان فضای در دسترس، هزینه‌ای که می‌خواهید برای ایمن کردن اطلاعات خود انجام دهید و میزان قابل ارتقای فضای ذخیره‌سازی کاهش می‌یابد. در مجموع، مهم است که هنگام ارزیابی گزینه ای که بین NAS و سرور استفاده کنید، نیازهای فعلی و بالقوه آینده خود را در نظر بگیرید.

https://www.drhp.ir/34-hp-storage