جدید راهنمای خرید رم سرور HP

راهنمای خرید رم سرور HP

اگرچه RAM سرور تنها بخش کوچکی از سیستم کلی سرور است، اهمیت آن را نمی توان دست کم گرفت. اگر رم سرور اچ پی به درستی کار نکند، سیستم سرور ممکن است با مشکلاتی مانند فریز شدن سیستم یا صفحه آبی مواجه شود که آسیب زیادی به شرکت ها وارد می کند. بدون حافظه، سیستم حتی راه اندازی نمی شود. بنابراین، لازم است که درک اولیه ای از RAM سرور داشته باشید.

رم سرور چیست؟

رم سرور که مخفف Random Access Memory است، حافظه سرور نیز نامیده می شود. رم سرور داده ها را از هارد دیسک درایوها یا درایوهای حالت جامد به CPU پردازش می کند. در واقع، RAM سرور یک حافظه فرار است، نه حافظه ذخیره سازی دائمی، به این معنی که تنها زمانی که به منبع تغذیه متصل است، داده ها را نگه می دارد. از این رو، هارد دیسک درایوها برای ذخیره دائمی داده ها استفاده می شوند.

با این حال، سرعت خواندن و نوشتن RAM چندین برابر سریعتر از حافظه ذخیره سازی است. CPU می تواند مستقیماً به رم سرور، بدون جست و جوی اطلاعات یا دستورالعمل هارد دیسک برود. علاوه بر این، حافظه سرور نیز گرمای کمتری تولید می کند و در طول زمان کمتر مستعد فرسودگی است.

راهنمای خرید رم سرور hp

به طور معمول، ظرفیت RAM به عنوان یک عامل حیاتی بر عملکرد سیستم در نظر گرفته می شود. تمام شدن حافظه سرور ممکن است منجر به عملکردهای محدودکنندهای شود که بر کارایی سیستم سرور تأثیر می گذارد. با حافظه بیشتر، سرور می تواند ماشین های مجازی (VM) بیشتری را اجرا کند. علاوه بر این، ارتقاء حافظه سرور موجود می تواند سرعت و پهنای باند حافظه را برای پردازش سریعتر داده ها بهبود بخشد.

انواع رم سرور چیست؟

به طور معمول، دو نوع اصلی رم سرور وجود دارد: حافظه بافر و حافظه بدون بافر. تفاوت عمده بین این دو رم این است که حافظه بافر شامل رجیسترهایی بین ماژول های حافظه با دسترسی تصادفی پویا (DARM) و کنترل کننده حافظه است، در حالی که در حافظه بافر نشده این موارد وجود ندارد.

خرید رم سرور HP

حافظه بافر

حافظه بافر که حافظه ثبت شده نیز نامیده می شود، برای کاهش بار الکتریکی بر روی کنترل کننده حافظه استفاده می شود. علاوه بر این، RAM بافر معمولاً برای سرورها و سایر سیستمهای سطح بالا که به یک محیط عملیاتی پایدار نیاز دارند استفاده میشود، زیرا در داده های ذخیره شده پایداری بالایی دارد.

بزرگترین مزیت buffered RAM، بافر است که می تواند اطلاعات را مستقیماً از CPU دریافت کند، بنابراین زمان واقعی خواندن و نوشتن فیزیکی را کاهش می دهد. اساساً سه نوع حافظه بافر وجود دارد:

  • registered memory (RDIMM)
  • local reduced memory (LRDIMM) 
  • fully buffered memory (FBDIMM)

RDIMM: بر خلاف حافظه بافر نشده، حافظه رجیستر شده حاوی رجیسترهایی در DIMM برای بافر سیگنال های فرمان بین DRAM ها و کنترل کننده حافظه است. این امکان استفاده از حداکثر سه dual-rank DIMM را در هر کانال حافظه فراهم می کند، بنابراین میزان حافظه ای را که سرور می تواند پشتیبانی کند افزایش می دهد.

LRDIMM : به عنوان نسخه جدیدی از حافظه بافر، LR-DIMM حداکثر ظرفیت کلی حافظه را فراهم می کند زیرا از بافر حافظه برای ادغام بارهای الکتریکی در ردیف های LR-DIMM در یک بار الکتریکی استفاده می کند. با این حال، در مقایسه با R-DIMM، قدرت بیشتری تولید می کند و تاخیر کمتری دارد.

FBDIMM :FB-DIMM یک نسخه قدیمی از حافظه بافر است که یک فناوری تولید RAM نیز میباشد. برای بهبود سرعت، ثبات و سازگاری حافظه سرور تا حد زیادی استفاده می شود. FB-DIMM و LR-DIMM با R-DIMM سازگار نیستند و برای کاهش بار روی گذرگاه حافظه توسط ماژول های حافظه استفاده می شود.

حافظه بافر نشده

در حافظه بافر نشده، CPU مستقیماً به کنترل کننده حافظه دسترسی پیدا می کند زیرا هیچ رجیستری بین ماژول های DARM و کنترل کننده حافظه وجود ندارد. حافظه بافر نشده برخلاف حافظه بافر، بار الکتریکی بیشتری را روی کنترلر حافظه ایجاد می کند.

رم بدون بافر معمولاً برای دسکتاپ ها، لپ تاپ ها و غیره به دلیل قیمت نسبتا پایین آن استفاده می شود. با این حال، برای سیستم و داده های ذخیره شده پایداری کمتری دارد.

فناوری های رم سرور چیست؟

راهنمای خرید رم سرور hp

دلیل اینکه رم سرور بهتر از رم PC عمل می کند، فناوری های منحصر به فرد آن مانند ECC، Chipkill و Register است که پایداری بسیار بالا و عملکرد تصحیح خطا را برای رم سرور فراهم می کند.

حافظه ECC

بررسی و تصحیح خطا (Error Checking and Correcting (ECC)) یک تکنیک تصحیح خطا در دستورالعمل های کامپیوتری است که به طور گسترده در زمینه های مختلف استفاده می شود. در مقایسه با Parity( یک فناوری بررسی خطا که در حافظه سرور معمولی استفاده می شود) فناوری ECC نه تنها می تواند خطاها را بررسی کند، بلکه آنها را اصلاح می کند. به دلیل عوامل الکتریکی، داده های منتقل شده در حافظه سرور نمی تواند کاملا دقیق باشد. با حافظه ECC می توان ثبات و قابلیت اطمینان سیستم سرور را تضمین کرد.

Register

رجیستر یکی دیگر از فناوری هایی است که به طور گسترده در رم سرور استفاده می شود. در واقع، رجیسترها برای حافظه سرور همان دایرکتوری ها برای کتاب ها هستند. با رجیستر، پس از دریافت دستورالعمل ها، حافظه سرور می تواند ابتدا دایرکتوری را بازیابی کند و سپس عملیات خواندن و نوشتن را انجام دهد. با انجام این کار، راندمان کاری رم سرور بسیار افزایش می یابد. علاوه بر این، حافظه رجیستر محبوب در حال حاضر به فناوری ECC نیز مجهز است، بنابراین به آن ECC Registered memory نیز می گویند. این دو همیشه مکمل یکدیگر هستند.

فناوری حافظه Chipkill

فناوری حافظه Chipkill ۲۰ سال پیش توسط IBM برای رفع کمبود فناوری ECC در حافظه سرور توسعه یافت. این یک استاندارد جدید حفاظت از حافظه ECC است. از آنجایی که ECC نمی تواند خطاهای بیش از دو بیت را تصحیح کند، همه بیت های داده احتمالاً از بین می روند و در نتیجه سیستم از کار می افتد.

با این حال، داده ها را میتوان از طریق فناوری Chipkill روی چندین تراشه حافظه DIMM نوشت، به این معنی که اگر هر یک از تراشه ها از کار بیفتد، به جای عملکرد عادی سرورها، بر بیت خاصی از بایت داده تأثیر میگذارد. علاوه بر این، با فناوری حافظه Chipkill، حافظه سرور میتواند تا 4 بیت داده بد را به طور همزمان بررسی و رفع کند و همچنین قابلیت استفاده سرور را بهبود بخشد.

Memory Mirroring

راهنمای خرید رم اچ پی

Mirroring حافظه تکنیکی است که چندین حافظه سرور را به دو کانال مستقل تقسیم می کند. به طور معمول، یک کانال کانال دیگر را برای افزونگی تکرار می کند.

به عنوان مثال، اگر DIMM از کار بیفتد، کل سیستم سرور تحت تأثیر قرار نمی گیرد، زیرا کنترل کننده حافظه بلافاصله به کانال دیگری منتقل می شود. بنابراین، با mirroring حافظه، می توان به سطح بالاتری از قابلیت اطمینان و تثبیت حافظه دست یافت. علاوه بر این، محافظت جامع در برابر خطاهای تک بیتی و چند بیتی را نیز فراهم می کند.

Memory Protection

همانطور که از نام آن مشخص است، حفاظت از حافظه یک استراتژی است که میزان اجازه دسترسی به حافظه را در رایانه کنترل می کند. هدف اصلی آن جلوگیری از استفاده برنامه های کاربردی از حافظه ای است که سیستم ها به آن ها اختصاص نداده اند، که می تواند تا حدودی از آسیب یا از دست دادن داده ها جلوگیری کند.

همانند hot backup هارد دیسک ها، فناوری حفاظت از حافظه می تواند از بیت های یدکی برای بازیابی داده ها در صورت خرابی DIMM استفاده کند، بنابراین از عملکرد روان سرور اطمینان حاصل می کند. همچنین می تواند تا 4 خطای بیت متوالی را در هر جفت DIMM تصحیح کند.

نتیجه

به طور خلاصه، RAM سرور نقش مهمی در سیستم های سرور ایفا می کند. ارتقاء رم سرور می تواند ثبات و کارایی بالاتری را برای سیستم سرور فراهم کند. اساساً حافظه بافر و حافظه بدون بافر دو نوع اصلی حافظه سرور هستند. علاوه بر این، رم سرور میتواند با استفاده از فناوریهایی مانند حافظه ECC، رجیستر، حافظه Chipkill و غیره، عملکرد بهتری داشته باشد