بررسی انواع گوناگون ریدبندی (Raid) سرورهای اچ پی

همواره یکی از سوالات مهم کاربران تفاوت های رِید 0 و 1 و 5 و 6 و 10 بوده است.

ما در این مقاله سعی کردیم انواع سطوح رِیدبندی سرورهای اچ پی را به شما توضیح داده و به طور مفصل قصد صحبت در این باره را داریم.

با ما همراه باشید ...

به گفته بنجامین فرانکلین ، هیچ چیزی در دنیا قطعی نیست به جز مرگ ، مالیات و داده های پاک شده و یا از دست رفته.

اما امروزه تکنولوژی و فناوری های جدید مورد سوم از حرف های آقا فرانکلین رو نقض می کند. فناوری RAID به محافظت از اطلاعات هارد دیسک ها ، خواه در سرور ، NAS یا سیستم های ذخیره سازی در اثر خرابی مکانیکی می پردازد.

تفاوت رید raid


 RAID مخفف "Redundant Array of Disks Independent" یا "Around Red Disant of Disks Cheap" است. در اصل وظیفه اصلی RAID مقاومت در برابر خطا و بازیابی اطلاعات می باشد و شامل آینه کاری داده ها در یک آرایه ذخیره سازی در چندین دیسک است ، تا اگر درایو ما دچار خطا یا ایراد یا مشکل فیزیکی شد اطمینان داشته باشیم که محتوای درایوها و آرایه های ما از بین نمی رود.

علاوه بر این ، ما می توانیم چندین درایو مختلف را در یک استخر منفرد ترکیب کرده تا سیستم کامپیوتری ما بتواند یک منبع ذخیره با ظرفیت بالا را ایجاد کند. این کار همچنین به سیستم اجازه می دهد تا بصورت همزمان روی چندین دیسک عمل نوشتن را انجام دهد که در نتیجه به بهبود عملکرد آن می انجامد.

بسیاری از سطوح مختلف RAID وجود دارد که رایج ترین آنها RAID 0 ، RAID 1 و RAID 5 است. سایر سطوح دیگر شامل RAID 6 ، 10 و 5 + 1 است. علاوه بر این ، JBOD (فقط یک دسته از دیسک ها) ، RAID دیسک مجازی و سایر پیاده سازی های RAID نیز وجود دارد.

RAID levels explained

مزایای استفاده از RAID :


ذخیره سازی بزرگ: حجم RAID می تواند از ظرفیت های بسیار بزرگتری نسبت به یک درایو منفرد پشتیبانی کند. اگر به فضای بیشتری احتیاج دارید ، می توانید درایوهای بیشتری اضافه کنید. به طور مثال شما می توانید برای استفاده از یک فضای دوترابایتی از سه درایو 600 گیگابایتی استفاده نمایید. که البته بسته به نوع RAID شما تعداد هاردها می تواند متفاوت باشد.

تحمل خطا: برای بیشتر سطوح RAID ، مقداری از افزونگی و تحمل خطا در آرایه ایجاد می شود و به جلوگیری از  از دست رفتن داده کمک می کند.

اجرای مداوم: هنگامی که هارد دیسک ها روی سرور خراب می شوند ، سیستم عامل متوقف می شود. اما در صورت بستن RAID بر روی هاردها ، هنگام خراب شدن درایوهای ما ، سیستم به طور عادی به کار خود ادامه داده و اطلاعات دیسک خراب را روی درایورهای دیگر بازیابی می کند و مانع از دست رفتن اطلاعات ما می شود.

البته با فرض اینکه سرور ما از درایو های HOT PLUG پشتیبانی می کند.

برابری: بسیاری از سطوح RAID شامل محافظت از 'barity' می شوند که در صورت خرابی درایو ، از داده های سایر درایوهای موجود در یک آرایه برای بازسازی درایو تعویض استفاده می کنند.

سرعت: RAID می تواند خیلی سریعتر از یک درایو واحد کار کند ، زیرا می تواند همزمان از چندین دیسک بنویسد و بخواند که این باعث افزایش سرعت انتقال داده ها نیز می شود.


انواع سطوح RAID :


RAID 0 (Disk striping) :

این نوع RAID داده ها را در هر تعداد دیسک که داریم تقسیم می کند که توان داده های بالاتر را نیز فراهم می کند. پرونده ها از چند دیسک ، با افزایش سرعت و ظرفیت خوانده می شوند. این به عنوان striping شناخته شده است و از مزایای افزایش کارایی برخوردار است.

از آنجایی که اطلاعات در این حالت تکثیر نمی شوند ، از لحاظ تحمل خطا و جایگزینی توان بالایی ندارند و دیسک ها به عنوان یک قسمت واحد ظاهر می شوند.
حال اگر یکی از آرایه های ما شکسته شود داده های موجود نیز از بین خواهند رفت و تنها در جایی از RAID 0 استفاده می شود که سرعت از اهمیت بیشتری برخوردار است. مانند پخش اجرای زنده و یا فیلم

RAID 0 , 1 levels explained


RAID 1 (Disk Mirroring) :

این سطح RAID داده ها را در دو درایو موجود می خواند و می نویسد. این به عنوان آینه سازی داده ها نیز شناخته می شود و جایگزینی (redundancy) را هم فراهم می کند. اگر یکی از هاردهای ما از کار بیفتد ، سیستم همچنان می تواند به داده های دیسک یا دیسک های دیگر دسترسی پیدا کند.

پس از تعویض دیسک معیوب ، داده ها از یکی از دیسک های باقی مانده در دیسک جدید کپی می شوند و آرایه را دوباره می سازند.

نکته منفی و ایراد عمده این سطح از Raid این است که ظرفیت تمامی دیسک های موجود را به نصف کاهش می دهد و هزینه بالایی را به کاربر تحمیل می کند. معمولا این نوع ریدبندی در شرایطی استفاده می شود که در دسترس بودن اطلاعات و داده ها بصورت دائمی بسیار مهم هستند.

RAID 5 (Striping with parity) :

این نوع RAID بلوک های داده را در چندین دیسک مانند RAID 0 نوار می کند ، اما دیگر مانند RAID 0 و RAID 1 ظریفیت بالایی از هاردهای ما را اشغال نمی کند. برای بستن این نوع Raid ما حداقل به سه عدد هارددیسک نیاز داریم. در صورت استفاده از سه عدد هارد دیسک ، یکی از هاردهای ما برای پوشش اطلاعات و جلوگیری از پاک شدن آن ها اشغال می شود. به همین صورت در صورت استفاده از تعداد هاردهای بیشتر باز هم تنها یکی از هاردهای ما اشغال می شوند که این باعث صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه های کاربر می شود.

RAID 5 levels explained

همچنین RAID 5 دارای سرعت قابل قبولی نیز می باشد. زیرا داده ها از چند دیسک قابل دسترسی هستند.


اشکال این نوع ریدبندی این است که عملکرد کمتری دارد ، زیرا سرورها برای تسویه حساب باید کارهای نوشتن بیشتری را انجام دهند. این نوع ریدبندی برای ذخیره سازی قایل ها و سرورهای شبکه ایده آل است.

RAID 6 (Striping with double parity) :

این نوع ریدبندی تقریبا مشابه RAID 5 است، با این تفاوت که دو دیسک از دیسک های موجود را برای پوشش اطلاعاتی اشغال می کند. برای مثال در صورت استفاده از 5 هارد دیسک (حداقل تعداد دیسک موردنیاز برای استفاده از این ریدبندی) ، این نوع رید 2 عدد از هاردهای ما را اشغال کرده و فضای ذخیره سازی باقیمانده برای ما سه عدد هارد دیسک خواهد شد.

RAID 6 levels explained

این بدان معنی است که دو درایو می توانند بدون از بین بردن آرایه خراب شوند. این امر باعث می شود تا جایگزینی (redundancy) بالاتری داشته باشد و عملکرد بهتری برای خواندن داشته باشد.

اما اگر یک سرور کارهای نوشتن زیادی را انجام دهد ، عملکرد به دلیل اضافه بالای سربار کاهش می یابد. این مورد برای سرورهایی با فایل های بزرگ و برنامه نیز ایده آل است.

RAID 10 (Striping + Mirroring) :

این ترکیبی از RAID 0 و RAID 1 است. این بدان معناست که شما در دسترس بودن (RAID 1) و عملکرد بهتر (RAID 0) را دارید.

اشکال این مسئله این است که ظرفیت قابل استفاده کمتر و هزینه بالاتری به کاربر تحمیل می شود. مقیاس پذیری محدود در مقایسه با سایر سطوح RAID نیز وجود دارد. اما این ترتیب به شدت در سرورهای پایگاه داده انجام می شود که کارهای نوشتن زیادی را انجام می دهندو مناسب و ایده آل آن ها می باشد.

RAID 10 levels explained

پیاده سازی و بستنِ RAID :

دو روش برای اجرا و پیاده سازی RAID وجود دارد : RAID نرم افزاری و RAID سخت افزاری .

سخت افزار RAID از یک کنترلر سخت افزاری اختصاصی که دیسک ها به آن وصل شده اند ، استفاده می کند. یک پردازنده روی برد ، RAID را مدیریت می کند که کار را از پردازنده میزبان بارگیری می کند و خواندن و نوشتن داده را سریع تر می کند. کنترلرهای سخت افزاری یک عنصر اضافی از خرابی را ارائه می دهند زیرا BBU (واحد پشتیبان گیری باتری) از داده های شما در صورت قطع برق در سرور محافظت می کند.

تنها هزینه RAID سخت افزاری نیاز به خرید سخت افزار است که باعث می شود قیمت آن از نرم افزار RAID گرانتر شود. اگر کنترلر از کار بیفتد ، برای جایگزینی آن به یک سیستم سازگار نیاز دارید تا سیستم بتواند دوباره کار کند. جایگزینی دیسک خراب در این حالت آسان است. شما فقط آن را بیرون آورده و یک دیسک جدید را وارد می کنید.

RAID levels explained


نرم افزار RAID در یک سیستم عامل انجام می شود و اجرای آن بسیار ساده است. نیازی به سخت افزار و سیستم عامل اضافی نیست. این کار مقرون به صرفه تر بوده و آرایه ها همچنین می توانند مجدداً تنظیم شوند ، زیرا آنها توسط کنترلر سخت افزاری RAID محدود نمی شوند.

تنها ایراد نرم افزار RAID این است که از RAID سخت افزاری کندتر است. از قدرت پردازش استفاده می کند و به نوبه خود ، بر روی سرعت پیکربندی RAID به همراه سایر عملکردهای روی سرور تأثیر می گذارد. تعویض دیسک ها نیز کار پیچیده تری است ، زیرا سیستم مجبور است قبل از تعویض ، دیسک را متوقف کند.

telegram

فروش سرور DL380 G9