در بسیاری از پست های وبلاگ قبلی خود به رک ها، واحدهای رک و سرورهای رک اشاره کرده ایم. در پست امروز، ما در واقع به شما کمک می کنیم تا تشخیص دهید که چه نوع قفسه ای دارید یا ممکن است به چه نوع قفسه ای نیاز داشته باشید.

انواع سرور

قفسه های سرور به سرورهای متعدد و سایر قطعات شبکه اجازه می دهد تا در یک فضای مشترک و ساده ذخیره شوند. عرض قفسه استاندارد 19 اینچ است که شامل لبه‌ها یا "گوش‌ها" است که از کناره تجهیزات بیرون می‌آیند. این استاندارد اندازه توسط اتحادیه صنایع الکترونیک تعریف شده است تا اطمینان حاصل شود که هر قطعه از تجهیزات یا قفسه ساخته شده برای مطابقت با استانداردهای گفته شده بدون مشکل با هم کار می کنند.

ارتفاع رک با واحدهای رک اندازه گیری می شود و معمولا با یک U در پشت یک عدد برچسب گذاری می شوند. 1 واحد رک (1U) 1.752 اینچ ارتفاع دارد. عمق به طور رسمی استاندارد نشده است اما به طور متوسط 29 اینچ عمق دارد. متداول‌ترین قفسه‌های مرکز داده با ارتفاع 42U با فضای کافی برای سرور با عمق 29 اینچ همراه با فضایی برای قاب‌ها و کابل‌کشی در جلو و عقب است.

هر رک دارای سوراخ‌هایی برای نصب است که کاربر را قادر می‌سازد ریل‌های سرور یا سایر تجهیزات شبکه را متصل کند. رایج ترین سوراخ مدرن مربعی است که به "ریل های آسان" یا ریل های بدون پیچ اجازه می دهد تا بدون نیاز به ابزاری در قفسه قرار گیرند. یک آداپتور "کیستون" را می توان در سوراخ های مربعی برای پذیرش تجهیزات مبتنی بر پیچ نصب کرد. استانداردهای دیگری نیز وجود دارد مانند سوراخ های رزوه ای که بسته به تجهیزات مورد استفاده ممکن است به آداپتورها یا ریل های اضافی نیز نیاز داشته باشند.

برند های سرور

اگر در حال حاضر قفسه ای در دسترس ندارید و علاقه مند به تهیه آن هستید، مهم است که بدانید از چه نوع تجهیزاتی قصد استفاده از آن را دارید. بهترین روش خرید قفسه ای است که با نیازهای فعلی شما مطابقت داشته باشد اما فضایی برای رشد داشته باشد. قفسه‌های عمق کوتاه از استفاده از تجهیزات با عمق کامل جلوگیری می‌کنند، بنابراین این قفسه‌ها معمولاً بیشتر از مواردی با ارتفاع کوتاه‌تر نگران‌کننده هستند.

در صورتی که تجهیزاتی با اندازه غیر استاندارد دارید که می خواهید با قفسه خود نیز استفاده کنید، واحدهای قفسه بندی با اندازه استاندارد در دسترس هستند. اینها راه حل های عالی برای تجهیزات غیرقابل قفسه یا قطعاتی هستند که ریل یا گوش های قفسه ای به سختی پیدا می شوند.

 

در محاسبات، سرور یک برنامه کامپیوتری یا دستگاهی است که عملکردی را برای کلاینت های فراخوانی که برنامه ها یا دستگاه های دیگر هستند، فراهم می کند. این معماری مدل کلاینت-سرور نامیده می شود. یک محاسبات کلی در چندین فرآیند یا دستگاه توزیع می شود. سرورها می توانند عملکردهای مختلفی به نام سرویس ارائه دهند. این خدمات شامل به اشتراک گذاری داده ها یا منابع بین چندین مشتری یا انجام محاسبات برای یک مشتری است. چندین کلاینت می تواند توسط یک سرور واحد ارائه شود و یک کلاینت می تواند از چندین سرور استفاده کند. ممکن است فرآیند مشتری در همان دستگاه اجرا شود. همچنین می تواند از طریق شبکه به سرور متصل شود تا روی دستگاه دیگری اجرا شود. نمونه ای از سرورها ممکن است شامل سرورهای پایگاه داده، سرورهای پست الکترونیکی، سرورهای چاپ، سرورهای فایل، سرورهای وب، سرورهای برنامه کاربردی و سرورهای بازی باشد.

خرید سرور فیزیکی

اغلب سیستم های کلاینت-سرور توسط مدل درخواست-پاسخ پیاده سازی می شوند، یعنی یک کلاینت درخواستی را به سرور ارسال می کند. در این مدل سرور برخی از اقدامات را انجام می دهد و پاسخی را به مشتری ارسال می کند، معمولاً با یک نتیجه یا تأیید. تعیین یک کامپیوتر به عنوان سخت افزار کلاس سرور به این معنی است که برای اجرای سرورها بر روی آن تخصصی است. این بدان معناست که از رایانه های شخصی استاندارد قدرتمندتر و قابل اعتمادتر است. اما خوشه های محاسباتی بزرگ ممکن است از بسیاری از اجزای سرور نسبتاً ساده و قابل تعویض تشکیل شده باشند.

 • برنامه ی سرور  یا سرور های برنامه نویسی 

این سرورها میزبان برنامه‌های وب (برنامه‌های رایانه‌ای که در یک مرورگر وب اجرا می‌شوند) به کاربران در شبکه اجازه می‌دهد تا اجرا و استفاده کنند و از نصب کپی روی رایانه‌های خود جلوگیری کنند. لازم نیست این سرورها بخشی از شبکه جهانی وب باشند. مشتریان آنها رایانه هایی با مرورگر وب هستند.
 

 • سرور کاتالوگ یا سرور های محتوا

این سرورها فهرست یا فهرستی از محتویات اطلاعاتی را که در یک شبکه توزیع شده بزرگ یافت می شود، نگهداری می کنند. شبکه توزیع شده ممکن است شامل رایانه ها، کاربران، فایل های به اشتراک گذاشته شده در سرورهای فایل و برنامه های وب باشد. نمونه هایی از سرورهای کاتالوگ سرورهای دایرکتوری و سرورهای نام هستند. مشتریان آنها هر برنامه رایانه ای است که نیاز به یافتن چیزی در شبکه دارد. به عنوان مثال می توان یک عضو دامنه تلاش برای ورود به سیستم، یک سرویس گیرنده ایمیل به دنبال آدرس ایمیل، یا یک کاربر به دنبال یک فایل باشد.
 

 • سرور ارتباطات

این سرورها محیط مورد نیاز برای یک نقطه پایانی ارتباطی را برای یافتن نقاط پایانی دیگر حفظ می کنند و سپس با آنها ارتباط برقرار می کنند. بسته به باز بودن و پارامترهای امنیتی شبکه، این سرورها ممکن است شامل فهرستی از نقاط پایانی ارتباط و سرویس تشخیص حضور باشند یا نباشند. مشتریان آنها نقاط پایانی ارتباطی هستند.
 

 • سرور محاسباتی 

این سرورها مقادیر زیادی از منابع محاسباتی را به اشتراک می گذارند که شامل CPU و حافظه با دسترسی تصادفی در شبکه می شود. هر برنامه کامپیوتری که به قدرت CPU و RAM بیشتری نسبت به یک رایانه شخصی نیاز دارد، احتمالاً می تواند از این نوع سرورها استفاده کند. کلاینت باید یک کامپیوتر شبکه ای باشد تا مدل کلاینت-سرور را پیاده سازی کند که این امر ضروری است.
 

 • سرور پایگاه داده 

این سرورها هر شکلی از پایگاه داده را در شبکه نگهداری و به اشتراک می گذارند. پایگاه داده مجموعه ای سازمان یافته از داده ها با ویژگی های از پیش تعریف شده است که ممکن است در یک جدول نمایش داده شود. مشتریان این سرورها صفحات گسترده، نرم افزار حسابداری، نرم افزار مدیریت دارایی یا تقریباً هر برنامه رایانه ای است که داده های سازماندهی شده را به ویژه در حجم زیاد مصرف می کند.
 

 • سرور فکس 

این سرورها یک یا چند دستگاه فکس را از طریق شبکه به اشتراک می گذارند که دردسر دسترسی فیزیکی را از بین می برد. هر فرستنده یا گیرنده فکس مشتریان این سرورها هستند.
 

 • سرور فایل  یا همان فایل سرور

اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پوشه‌ها، فضای ذخیره‌سازی برای نگهداری فایل‌ها و پوشه‌ها، یا هر دو، از طریق شبکه، کامپیوترهای تحت شبکه مشتریان مورد نظر هستند، حتی اگر برنامه‌های محلی می‌توانند کلاینت باشند.
 

 • سرور بازی 

این سرورها چندین کامپیوتر یا دستگاه بازی را قادر می سازند تا بازی های چند نفره را انجام دهند. رایانه های شخصی یا کنسول های بازی مشتریان آنها هستند.
 

 • سرور ایمیل  

این سرورها ارتباط ایمیل را به همان روشی که اداره پست امکان برقراری ارتباط با ایمیل حلزون را امکان پذیر می کند، امکان پذیر می کند. مشتریان این سرورها فرستنده و گیرنده ایمیل هستند
 

 • سرور چاپ  یا پرینت سرور

این سرورها یک یا چند چاپگر را از طریق شبکه به اشتراک می گذارند که دردسر دسترسی فیزیکی را از بین می برد. مشتریان آنها کامپیوترهایی هستند که به چاپ چیزی نیاز دارند.
 

 • سرور پروکسی یا پروکسی سرور های که امروز در کشور ما بسیار پر مصر ف شده اند

این سرور به عنوان یک واسطه بین یک کلاینت و یک سرور عمل می کند و ترافیک ورودی از مشتری را می پذیرد و آن را به سرور ارسال می کند. دلایل استفاده از سرور پراکسی شامل کنترل و فیلتر محتوا، بهبود عملکرد ترافیک، جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به شبکه یا صرفاً مسیریابی ترافیک در یک شبکه بزرگ و پیچیده است. کلاینت‌ها هر کامپیوتر شبکه‌ای هستند.
 

 • وب سرور  

این سرورها میزبان صفحات وب هستند. یک وب سرور وظیفه ایجاد شبکه جهانی وب را بر عهده دارد. هر وب سایت دارای یک یا چند وب سرور است. کلاینت‌ها کامپیوترهایی با مرورگر وب هستند.

معمولا تمام این سرور های را می توانید یک سرور قدرتمند خریداری کنید و همه را در ماشین های مجازی نصب کنید یا می توانید تک تک روی هر سرور ی یک عدد سرور ویندوز نصب کنید و سرور های مستفل پیاده سازی کنید. دکتر اچ پی اماده مشاوره در خرید سرور اچ پی هست. برای مطالعه بیشتر در مرود اخرین مدل سرور DL380 G10 HPE اینجا کلیک کنید.

مدل این سرورهاچیست؟ می شه بیشتر معرفی یکنید؟ واتراپ کنید