هارد NVME چیست

از هاردهای NVME چه می‌دانید؟ فناوری NVME امروزه به یکی از قابلیت‌های مهم نبدیل شده است که باعث بهبود سرعت I/O‌های خواندن و نوشتن می‌شود؛ در این مقاله به‌صورت کامل به بررسی هارد NVME پرداخته‌ایم. این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

در این مقاله به موارد زیر می‌پردازیم:

 1. مقایسه هارد NVMe و HDD
 2. مقایسه درایو NVMe و SSD
 3. فرم ‌فاکتورهای هارد NVMe

کانفیگ و مشخصات سرور NVME

درایوهای NVMe به طور قابل توجهی عملکرد وب سایت را به خصوص در محیط های پر ترافیک بهبود می بخشند. استفاده از فناوری PCIe دسترسی سریع به داده ها را با سرعت خواندن و نوشتن سریعتر نسبت به SSD های سنتی فراهم می کند. زمان پاسخ سریع و دسترسی سریع به داده ها برای وب سایت هایی با ترافیک بالا بسیار مهم است.
مزایای هاست NVMe چیست؟
NVMe بیش از ذخیره سازی فلش سریعتر است - همچنین یک استاندارد سرتاسری است که انتقال بسیار کارآمدتر داده ها را بین سیستم های ذخیره سازی و سرورها امکان پذیر می کند. NVMe over Fabrics عملکرد و مزایای تأخیر NVMe را در بافت‌های شبکه مانند اترنت، کانال فیبر و InfiniBand گسترش می‌دهد.
سرور NVMe چیست؟
آشنایی با فناوری SSD: NVMe، SATA، M.2 - Kingston NVMe (Non-Volatile Memory Express) یک رابط و درایور ارتباطی است که مجموعه دستورات و مجموعه ای از ویژگی ها را برای SSD های مبتنی بر PCIe با اهداف افزایش و کارآمدی عملکرد و قابلیت همکاری در طیف گسترده ای از سیستم های سازمانی و مشتری تعریف می کند. NVMe برای SSD طراحی شده است.
آیا NVMe در سرورها بهتر از SATA است؟
به بیان ساده، دیسک های NVMe 6.5 برابر سریعتر از SATA هستند که یک مزیت بزرگ است. از سوی دیگر، آنها کمی گران تر هستند، بنابراین انتخاب بین این دو دقیقاً ساده نیست.
هدف از درایو NVMe چیست؟
NVMe به عنوان یک رابط ذخیره سازی و پروتکل عمل می کند که همراه با گذرگاه PCIe برای خواندن و نوشتن سریع حجم زیادی از داده ها کار می کند. NVMe به SSD ها اجازه می دهد تا مستقیماً از طریق گذرگاه PCIe به CPU متصل شوند تا داده ها را از طریق خطوط پرسرعت انتقال دهند.
آیا NVMe برای سرورها خوب است؟
NVMe SSD قلب سرور است و تمام داده ها در آن ذخیره می شوند. SSD های NVMe فوق العاده سریع و قابل اعتماد هستند، که آنها را برای میزبانی وب ایده آل می کند. آنها برای ارائه سرعت انتقال داده با سرعت بالا، تاخیر کم و IOPS بالا (عملیات ورودی/خروجی در ثانیه) طراحی شده اند.

آیا NVMe و M 2 متفاوت هستند؟حافظه های SSD کارت افزودنی NVMe PCIe (AIC).تنها تفاوت آنها در نحوه اتصال آنها به مادربرد شماست - آنها به جای اتصال M. 2 از اسلات PCIe استفاده می کنند. آنها همچنین به طور متوسط بسیار گرانتر از M. 2 NVMe SDDs هستند.آیا NVMe برای پایگاه داده خوب است؟NVMe پاسخ‌های سریع‌تر و منسجم‌تری را به ارمغان می‌آورد بسیاری از برنامه‌ها به NOPM بالایی نیاز دارند، در حالی که پاسخ سریع و ثابت پایگاه داده (تأخیر کم) ممکن است برای برنامه‌هایی که بسیار حساس به زمان هستند مهم‌تر باشد.
آیا NVMe به UEFI نیاز دارد؟
بوت شدن از NVMe PCIe SSD فقط در سیستم هایی پشتیبانی می شود که از UEFI پشتیبانی می کنند. UEFI یک سفت‌افزار سیستمی است که تلاش می‌کند بایوس قدیمی را بهبود بخشد و فرآیندهای سیستم مانند راه‌اندازی، بارگیری درایورها و موارد دیگر را استاندارد کند. مهم است که نصب کننده سیستم عامل در حالت UEFI بوت شود. آیا NVMe در RAID قابل استفاده است؟این سایت اشاره می کند که SSD های NVMe برای آداپتورهای RAID سنتی بسیار سریع هستند و دو درایو SSD نسل 4 PCIe می توانند یک کنترلر RAID مدرن را اشباع کنند.آیا می توان از SSD برای سرور استفاده کرد؟در گذشته، اکثر شرکت های میزبان از هارد دیسک (HDD) به عنوان ابزار ذخیره سازی هسته استفاده می کردند. اکنون سرورها به طور فزاینده ای از درایوهای حالت جامد (SSD) برای بهبود عملکرد استفاده می کنند

هارد NVME در واقع یک SSD با اینترفیس ارتباطی مخصوص است که در نتیجه آن سرعت فوق‌العاده بالایی برای هارد به وجود می‌آید. این فناوری مخصوص اجازه استفاده از باس PCIe را برای SSD می‌دهد و بدین صورت سرعت I/Oهای خواندن و نوشتن بهبود می‌یابد.
با این که فناوری NVMe در سری‌های قبلی هاردها چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، اما در حال حاضر با توجه به نیاز هرچه بیشتر سرعت در هارد توجهات را به خود جلب کرده و در دیتاسنترهای بزرگ از این نوع هارد استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: خرید بهترین هارد سرور HP

چرا از NVMe استفاده می‌کنیم؟

چرا از NVMe استفاده می‌کنیم

کاهش محدودیت سرور، ارتقای محسوس عملکرد و تجربه کاربری جدید سه دلیل اصلی برای استفاده از هارد NVMe است. زمانی که برای سرور خود هارد خریداری می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که هیچ محدودیتی از نظر فضا و سرعت متوجه شبکه نشود. در غیر این صورت کاربران با کندی‌های متعددی روبرو می‌شوند و به سختی می‌توانند از صفحه وب مدنظرشان استفاده کنند. تجربه کاربری جدید و پرسرعت هارد NVMe این محدودیت‌ها را کنار می‌زند تا سرور بهترین عملکرد را داشته باشد.

NVME سرور

هاردهای NVMe موفق شده‌اند خوانش و نوشتن دیتا را 4 برابر سریع تر از حافظه‌های SATA SSD انجام دهند که. همچنین شناسایی مسیر دیتا هم 10 برابر نسبت به SSD سریع‌تر شده است. در هاردهای HDD میانگین سرعت قابل دستیابی حدود ۲۰۰ مگابایت بر ثانیه است. در حالی که در حافظه‌های SATA SSD ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه و در NVMe SSD به‌ بیش از ۳ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد که پیشرفت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. این سرعت البته برای کاربران معمولی نیست و شاید بسیاری از آن‌ها هنوز ترجیح بدهند از یک هارد HDD استفاده کنند. اما یک سرور شلوغ دقیقا نیازمند چنین سرعتی است و به همین خاطر باید از هارد NVMe استفاده کند.

مقایسه هارد NVMe و HDD

مقایسه هارد NVMe و HDD

با این که معمولا به دلایل اقتصادی هنوز استفاده از هاردهای HDD طرفداران خود را حفظ کرده، اما کیفیت و عملکرد هارد NVMe آن قدر بهتر است که می‌تواند کاربران هارد HDD را مجاب کند تا در هارد سرور خود تغییراتی ایجاد کنند!
حداکثر IOP در هارد SATA HDD بازه 40 الی 80 است. همچنین سرعت نوشتن/خواندن در این هارد معمولا 240 مگابیت در ثانیه است. این در حالیست که هارد NVMe حداکثر IOP بیش از 300هزار و سرعت نوشتن/خواندن 2 گیگابایت در ثانیه‌ای ارائه می‌دهد.

مقایسه درایو NVMe و SSD

تفاوت‌ها در هارد SSD نسبت به سری NVMe مشهود است. هارد SATA SSD از نرخ انتقال دیتای 3 گیگابایت بر ثانیه‌ای و IOP بین 5000 الی 8600 بهره می‌برد. هارد NVMe شش برابر بهتر از SSD عمل می‌کند که در نوع خود خیره کننده است.

هارد NVMe برای چه افرادی مناسب است؟

هارد NVMe

اگر سرعت و کارایی در بیشترین حالت ممکن می‌خواهید، هارد NVMe برای شماست. در بعضی رایانه‌های جدید از هارد NVMe استفاده شده است که البته قیمت بالاتری هم دارند. بیشترین کارایی این هارد اما در سرورهاست؛ جایی که سرعت حرف اول را می‌زند.
وقتی می‌گوییم سرور، در واقع به هزاران عملیات در حال پردازش در هر ثانیه شبانه‌روز اشاره می‌کنیم که توسط ده‌ها و حتی صدها کاربر متصل به شبکه صورت می‌گیرد. بنابراین سرعت و کارایی در این جا حرف اول را می‌زند و هر فناوری مدرنی که بتواند این امر را تسهیل کند، ضروریست. هارد NVMe در حال حاضر در این زمینه حرف اول را می‌زند.
نیاز به سرعت بالای هارد NVMe بیش از همه در دیتاسنترهای بزرگ احساس شد. جایی که حجم ذخیره‌سازی و پردازش دیتا به شدت بالاست و هارد SSD پاسخگوی این نیاز نیست. علاوه بر دیتاسنترها، شرکت‌های بزرگ با شعب متعدد نیز نیازمند ابزاری پرسرعت برای سرورهای خود هستند و بنابراین با استفاده از هارد NVMe به خوبی می‌توانند نیاز سرور و کاربرهای خود را برآورده کنند.

فرم ‌فاکتورهای هارد NVMe

در مجموع هارد NVMe از چهار فرم فاکتور مختلف بهره می‌برد:

 • M.2 : این فرم فاکتور رایج‌ترین نوع در هارد NVMe است که به کمک Connector تا چهار لین از PCIe 3.0 یا PCIe 4.0 مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • U.2 : فرم فاکتور رایج در سرورهای کامپیوتر که از چهار لین PCIe بهره می‌برد. نام دیگر این فرم فاکتور SFF-8639 است.
 • U.3 : نسخه پیشرفته فرم فاکتور U.2 است که از کانکتور SFF-8639 بهره می‌برد و با یک کنترلر می‌توان از ترکیب SAS،SATA و NVMe استفاده کرد.
 • AIC : هاردهای با فرم فاکتور AIC به درگاه PCIe سرور وصل می‌شوند. سری اول هاردهای NVMe در واقع از نوع HHHL AIC یا FHHL AIC بودند که از رابط کاربری PCIe 2.0 و PCIe 3.0 بهره می‌بردند.

آیا همه‌ NVMeها یکی هستند؟

خرید هارد nvme

اگرچه تمام هاردهای NVMe ظاهرا شبیه به هم هستند و البته در سرعت بالا اشتراک دارند، اما در مدل‌های مختلف از برندهایی نظیر سامسونگ یا اچ پی و سیگیت تفاوت‌های مهمی از لحاظ کارایی و نرخ سرعت و موارد دیگر وجود دارد. این تفاوت‌ها زمانی که حجم دیتای نوشته شده از حجم کش بیشتر باشد، عیان‌تر است و در قیمت مدل‌ها هم تاثیر به سزایی دارد.

سه مسئله مهم درباره هاردهای NVMe وجود دارد:

  • هرچقدر تعداد چیپ‌های NAND بیشتر باشد، مسیرها و واحدهایی که کنترلر جهت توزیع و ذخیره دیتا از آن‌ها استفاده می‌کند، افزایش می‌یابد. این دلیل اصلی کندتر بودن هاردهای با ظرفیت کمتر نسبت به هاردهای با حافظه‌های بیشتر است.
  • تاثیر نوع چیپ‌های NAND به کار رفته در هارد روی سرعت انکارناپذیر است. سریع‌ترین چیپ NAND نوع SLC است. در رتبه‌های بعدی مدل‌های MLC، TLC و QLC قرار دارند.
  • هاردهای NVMe SSD که از اتصال PCIe x4 استفاده می‌کنند، به مراتب سریع‌تر از اتصال PCIe x2 هستند.

کنترلر میزبان NVMe چیست؟
NVMe (non-volatile memory express) یک رابط کنترل‌کننده میزبان و پروتکل ذخیره‌سازی است که برای تسریع سرعت انتقال داده‌ها بین سیستم‌های سازمانی و مشتری و درایوهای حالت جامد از طریق گذرگاه اکسپرس پرسرعت Peripheral Component Interconnect رایانه ایجاد شده است.تفاوت بین SSD و NVMe چیست؟همانطور که در بالا گفتم، NVMe یک نوع مشخصات رابط مدرن است که امروزه بسیاری از SSD ها برای دستیابی به سرعت بالاتر از آن استفاده می کنند. در حالی که یک SSD صرفاً چیزی است که شما داده ها را در آن ذخیره می کنید. مشخصات بالقوه مختلفی وجود دارد که یک SSD می تواند از آنها استفاده کند، اما ما در اینجا لازم نیست که با همه این موارد زحمت بکشیم.

قیمت هارد سرور HP

خرید هارد NVME

خرید هارد NVME

هاردهای NVME از جدیدترین انواع هارد با فناوری به روز هستند که اگرچه هنوز آن قدرها در بین عموم جا نیفتاده و بسیاری از هاردهای SSD یا HDD استفاده می‌کنند، اما در آینده خرید هارد NVME بیشتر خواهد شد و این به دلیل سرعت فوق‌العاده بالای آن است.برای خرید هارد NVME می‌توانید با مراجعه به فروشگاه دکتر اچ پی آخرین مدل‌های موجود در بازار را بررسی و اقدام به خرید کنید. همچنین با دریافت مشاوره از کارشناسان خرید دکتر اچ پی می‌توانید بهترین انتخاب متناسب با نیاز سرور خود داشته باشید.